Tuřín

tuřín

tuřín

Tuřín obsahuje

  • malé množství vitaminů skupiny B
  • dobrým zdrojem vitaminu C
  • draslík, sodík
  •  vápník, fosfor, železo a stopoé prvky
  • hodně vlákniny

Vlastnosti tuřínu

  • alkalizující, močopudné účinky
  • pročišťuje krev
  • využívá se ho při redukčních dietách
  • dobrý při zlomeninách
  • silné antibakteriální účinky
  • dobrý proti kožním chorobám
  • zvyšuje peristaltiku

Tuřín (brukev řepka tuřín) je kořenová zelenina. Trochu podobná vodnici. Na rozdíl od vodnice má tuřín větší bulvy. Tuřín používáme již něco kolem 4000 let a první použití mají na svědomí středozemní národy.

Tuřín je v našich končinách podceňovanou a upozaďovanou plodinou. Má však našemu tělu co nabídnout. Obsahuje vysoký podíl vody, je tedy velmi dietní. Obsahuje vitamín C, betakaroten a velké množství vápníku. Pomáhá hojit neduhy v oblasti zažívacího traktu. Zlepšuje stav pokožky, čistí krev, je prevencí před osteoporózou. Není však doporučován pro lidi, kteří trpí akutním zánětem jater či žlučníkovými kameny.
Díky silicím má tuřín svou zvláštní specifickou chuť. Při štěpení těchto silic se uvolňují látky, které mají přímé antibakteriální účinky.

V tomto čase jsou také sklízeny pozdní odrůdy vinné révy a ostatní plodiny, které byly ponechány v záhonech, např. mrkev, celer, česnek, špenát, černý kořen, pastinák.

Sklízejí se též plodiny, které se díky svému krátkému vegetačnímu období zasévají v průběhu léta, po první sklizni. Mezi ně patří červená a černá ředkev, ředkev bílá, vodnice, ředkvičky aj.

Tuřín v jídelníčku

Pro konzumaci pěstujte pouze žlutomasé odrůdy. Zbylé patří spíše zvířatům. Chuťově je tuřín trochu nasládlý a pepřový. Syrové se konzumují pouze mladé bulvy. Ty větší se dávají hlavně do polévek, příloh (lepší než brambory) nebo omáček. Vzhledem k tomu, že z 90% tuřín obsahuje vodu, bude určitě dobře použitelný pro různé diety. Ale pozor. On je také i velmi zdravý! K jídlu se dá použít nejen bulva, ale i listy. Pokud budete tuřín vařit, stačí jej nakrájet na kostičky a 30min povařit. Jsou skvělé společně s bramborami.

Tuřín podobně jako pórek lze využít celý – jeho nadzemní listnatou část i bulvu. Nejčastější kuchyňskou úpravou je vaření, v polévkách, v omáčkách. V případě, že je tuřín mladý, chutná dobře i syrový. Je možné jej také opéct nakrájený jako hranolky.

Tuřínový salát s mrkví

Tuřín, mrkev oloupaná a opláchnutá vodou se pokrájí na silnější kusy a ve slané vodě se uvaří do měkka. Když vychladne, nakrájí se na jemné plátečky a promíchá se opatrně s jemně pokrájenými  oloupanými jablky, usekanou cibulí, opepří se, osolí a přidá se octová zálivka. Je dobré připravit salát 12 hodin předem, před podáváním, aby vše náležitě prosáklo a mělo lahodnou chuť.

Pečený tuřín

Oloupejte tuřín a nakrájejte na plátky. Srovnejte na vymaštěný plech, posolte, posypte tlučeným  kmínem a opékejte v troubě. Tuřínové opečenky uvítají zejména děti.

Zapékaný plněný tuřín (kuchařka dr. Jonáše)

2 bulvy tuřínu nebo řepy, vařená rýže natural, 1 cibule, 1 vejce, olej, sůl, voda
Bulvu tuřínu nebo řepy uvaříme v osolené vodě do měkka. Odkrojíme z ní vrchní část a vnitřek vybereme, až zůstane tenká slupka. Vybraný tuřín rozetřeme, smícháme s vařenou rýží, osmahnutou cibulkou a s nasekaným vejcem uvařeným natvrdo. Touto nádivkou naplníme vzniklou dutinu, zaklopíme víčkem z bulvy a ve vyhřáté troubě zapečeme za 20 až 30 minut.

Pěstování tuřínu

V Čechách se pěstuje převážně ve vyšších polohách. Pro pěstování je tuřín nenáročný a dokonce vydrží i trochu mrazu. Nemá rád suchou a čerstvě pohnojenou půdu. Tuřín vyséváme začátkem dubna a na záhonek se potom vysazují zhruba po 35cm. Před uskladněním ořežte celé olistěné hlavy.