Řeřicha

Tato bylinka je původem z Iráku a byla používaná již v době Antiky. 

Řeřicha

Řeřicha obsahuje

  • vitamíny C, E, B1 a betakarotén
  • draslík, vápník, železo a hořčík

Vlastnosti řeřichy

  • zbavuje naše tělo škodlivých látek
  • čistí krev
  • prevence před záněty močového měchýře a ledvin
  • napomáhá léčit kašel a nachlazení
  • má příznivé účinky na naše trávení, podporuje produkci trávicích šťáv, činnost jater a žlučníku
  • zvyšuje plodnost, sexuální energii a zvyšuje laktaci

Pěstování řeřichy

Řeřicha je naprosto úžasná rostlinka. Každý si ji dokáže vypěstovat sám, je to vitamínová bomba a chuťově je moc dobrá. Je to jednoroční rostlinka, která Vám může dorůst až 40cm. Semínka můžete pořídit snad úplně všude a za pár korun.

Sklízet je dobré 2 – 3 týdny po vyklíčení. 

Pro pěstování řeřichy není potřeba něco speciálního. Dokonce nepotřebujete ani zeminu. Stačí Vám obyčejná vata :D. Vatu pořádně navlhčíme, rozprostřeme po nějaké misce a zasejeme tuhle zdravou bylinku. Jediné co potom musíte udělat, že misku se semínkama položíte na parapet a dopřejete jim spoustu sluníčka. Každý den se potom ujistěte, že je vata pořád vlhká.

Řeřicha a zdraví

Řeřicha dokáže velmi silně posílit Vaši imunitu a také působí jako silný antioxidant. Tato malá rostlinka dokáže také velmi dobře Vaše tělo detoxikovat a má protizánětlivé účinky. Také Vaše trávení Vám za konzumaci řeřichy poděkuje :). Podlě vědců také řeřicha má velmi silné protirakovinné účinky.

Recepty

Řeřichu můžete použít na milion způsobů. Do salátů, jen tak na chleba s máslem, do různých pomazánek nebo prostě a jednoduše úplně samotnou. I tak je výborná. Chutná totiž podobně jako ředkvička. A co teprve ji smíchat s vajíčky. Dobrota :).

Polévka z řeřichy

30 g másla, 1 cibule, 2 brambory, 125 g řeřichy, 900 ml vývaru, 300 ml mléka, 1 bobkový list, sůl, pepř, smetana na ozdobení

Postup:

  1. Ve velkém hrnci rozpustíme máslo, přidáme najemno nasekanou cibuli a na mírném ohni ji za stálého míchání pomalu zpěníme, dokud nezměkne.
  2. Brambory očistíme a pokrájíme na větší kousky. Ze řeřichy odstraníme tvrdé stonky. K cibuli přidáme brambory a řeřichu. Mícháme dalších 5 minut.
  3. Přilijeme vývar a mléko, přidáme bobkový list a podle chuti osolíme a opepříme.
  4. Polévku necháme sevřít, zakryjeme a na velmi mírném ohni vaříme asi 15 minut, dokud brambory nezměknou.
  5. Z polévky odstraníme bobkový list, umixujeme, přelijeme zpět do hrnce, ohřejeme a podle chuti okořeníme. Podáváme ji ihned, ozdobenou smetanou.