Sladké brambory

Sladké brambory nemají nic společného s běžnými druhy brambor, protože jsou to hlízy rostliny Povijnice batátové (Ipomoea batatas), někdy také nazívané povijnice jedlá, které mohou dosahovat hmotnosti až dva kilogramy. Baláty pocházejí z Jižní Ameriky, kde byly jednou z hlavních potravin Indiánů, a do Evropy se dostaly v 16. století.

Sladké brambory

Sladké brambory

Sladké brambory obsahují

  • vitamin A, C
  • vitamin E, vitamin B6
  • beta-karoten
  • železo, měď, mangan

Vlastnosti sladkých brambor

  • protizánětlivé účinky
  • pomáhají s artritidou, astmatem a alergií
  • pomáhají zdravému zraku, vlasům a kůži
  • působí preventivně proti onemocnění srdce a rakovinou

Druh s oranžovo obarvenou dužinou je stejně sladký jako karotka, chuťově připomíná kaštany a obsahuje více vitamínů než brambory. Obsahem vitaminu E konkuruje ořechem a semenům, čímž pozitivně působí na stav srdce, kůže u mužů i plodnost. Jsou dobrým zdrojem draslíku a vlákniny. Stejně jako jiné plodiny oranžovožluté barvy, jsou taktéž vynikajícím zdrojem betakarotenu. Jeden středně velký brambora se pyšní více než 100% doporučené denní dávky vitamínu A a více než dvě třetiny doporučené denní dávky vitamínu C.

Léčivé účinky

Sladké brambory jsou vynikajícím zdrojem již zmiňované rozpustné vlákniny – pektinu, který váže cholesterol a pomáhá ho vylučovat z organismu. Nerozpustná vláknina ve slupce zas působí proti zácpě a hemeroidům, ale dokáže i snížit riziko vzniku rakoviny žaludku a tlustého střeva. Díky vysokému obsahu betakarotenu chrání před srdečními onemocněními a mnoha druhy rakoviny. Udržují pokožku zdravou a posilují imunitní systém.

Pěstování balátů

Podlouhlé hlízy se sázejí na jaře nebo počátkem léta do květináčů nebo záhonů. Kvetou během krátkých dní až do září. Nesnášejí mráz, proto je přestěhujte do zimní zahrady nebo do místnosti. Vynést rostliny ven můžete až v polovině nebo na konci května, podle počasí.

Daří se jim ve vápenaté a písčitohlinité půdě. Pokud jste se jich rozhodli pro pěstování v nádobě, postačí klasický substrát obohacený o živiny. Zalévejte mírně. Vyžadují světlé a teplé místo, chráněné před větrem, ne však na přímé slunce.

Recepty

Zda je sladký brambor uvařený zjistíte, pokud jej zmáčknete kleštěmi. Měl by být měkký. Pečení sladkých brambor urychlíte, pokud je podélně propícháme kovovou jehlicí. Takto se teplo dostane až do středu.

Ze sladkých brambor se dá připravit vynikající kaše. Klasické vaření ve velkém množství vody je připraví o množství živin a chuť. Namísto toho uvařte oloupané plody v malém množství vývaru na mírném ohni a rozmačkejte je spolu s ním.

Sladké brambory se hodí nejen v zimě na zahřátí , ale také v létě . Na grilovací jehlice napíchněte menší kousky , potřete je olivovým olejem a ochuťte bylinkami, případně posypte skořicí nebo zázvorem.