Polníček

Polníček obsahuje

  • vitamín C, E, B
  • provitamín A
  • kyselinu listovou
  • spoustu hořčíku, železo

Vlastnosti polníčku

  • má uklidňující vliv na nervovou soustavu
  • zlepšuje činnost srdce a stav cév
  • posiluje obranyschopnost

Polníček kozlíček, že jste o něm ještě nikdy neslyšeli? Ani se tomu nedá moc divit, nejedná se zrovna o běžně známý druh zeleniny. Také jen zlomek lidí ví, že se jedná o salát. Avšak obyčejný salát to přesto není.

Polníček je příbuzný kozlíku lékařskému, to znamená, že jej můžeme považovat téměř za bylinku. Doba sklizně u polníčku je stejně tak neobvyklá, protože na rozdíl od jiných salátů, které máme spojeny především s létem, tento se sklízí na podzim a brzy na jaře. Právě v tomto ohledu tkví v polníčku jeho výjimečnost, protože v období vegetačního klidu nám může poskytovat tolik důležité vitamíny. Polníček je proslaven hlavně z jídelníčku starých Římanů. V Evropě je zmiňován od 16. století. Počátkem 18. století jsou dochovány zprávy, že se běžně pěstoval v zahrádkách, ale přesto povědomí o jeho skvělých vlastnostech zapadlo kamsi hluboko do lidského vědomí. Planě rostoucí bychom jej u nás našli i teď, ale kultivovaný je přeci jen chutnější. Jedná se o rostlinku rostoucí v malých růžicích s protáhlými lístky, které jsou 10 – 20 cm dlouhé. Seje se v březnu a dubnu pro podzimní sklizeň a v září pro jarní sklizeň.

Jeho listy jsou šťavnatější a mají vyšší nutriční hodnotu než běžně rozšířený hlávkový salát. Ale nejenom to. Polníček normálně obsahuje vysoké množství vitamínu C, provitamínu A a v neposlední řadě také vitamíny skupiny B. Z dalších látek zahrnuje vitamín E, dále samozřejmě kyselinu listovou, rutin, ale také látky jako fosfor, vápník a jiné. Jeho význam je stěžejní pro jedince s onemocněním ledvin.

Co se nutriční hodnoty týká, že polníček významnější zásobárnou prospěšných látek než třeba hlávkový salát. V polníčku se skrývá velké množství vitamínu C, dokonce více než v citronech, vitamíny A a E, kyselina listová, betakaroten, minerály zastupují železo, draslík, hořčík, vápník.

Z výčtu obsažených nutrientů se dá odvodit, že polníček výrazně posiluje imunitní systém, podporuje pevnost a hojení sliznic, pozitivně zasahuje do krvetvorby, aktivuje látkovou přeměnu v buňkách. Díky hořčíku pak zvyšuje odolnost nervové soustavy. Dodává vitalitu a posiluje výkonnost. Je také vhodnou potravinou při redukčních dietách, jako ostatně všechny již výše zmíněné druhy.

Listy polníčku mají jemnou delikátní oříškovou chuť. Ke koupi jsou k sehnání malé růžice listů s drobnými kořínky, které je nutné před konzumací odstranit. Nejčastěji se používá do salátů nebo jako zeleninová obloha k jídlu.

Polníčkový salát

Potřebujeme na něj pouze 300 g polníčku, 1 cibuli, 2 lžíce oleje, 3 vařená vejce, 1 lžíci octa, sůl, cukr a pepř. Očištěný polníček natrháme, přidáme na tenká kolečka nakrájenou cibuli, olej, ocet, cukr, sůl, pepř, nadrobno rozsekaná natvrdo uvařená vejce, promícháme a můžeme podávat. Polníček je velice jednoduchý důkaz toho, že i v zimě, popřípadě na začátku jara, si můžeme doma nachystat čerstvý a velice chutný salát, který svou jednoduchostí nemá konkurenci, ale především nám dodá všechny potřebné látky, jež udržují naše tělo a zdraví v trvalé kondici.

Polníčkový salát s granátovým jablkem

Na salát potřebujeme 500g polníčku, který pečlivě omyjeme a zbavíme kořínků, necháme vysušit na sítku. Mezitím si připravíme zálivku. Metličkou vyšleháme 1/8 litru balsamikového octa s 2 lžícemi kremžské hořčice a pomalu přikapáváme olej z vlašských ořechů, asi 5 lžic. Dochutíme pepřem a solí.
Polníček smícháme s dresinkem a na závěr posypeme jadérky granátového jablka.