Broskve obsahují
- sacharózu, hroznový cukr
- kyselina citronová, nukleová listová, fosforečná, jablečná
- draslík, vápník, železo, zinek, hořčík
- vitamíny A, B, C, E
- barviva karoten a xantofyl
Vlastnosti broskví
- pomáhají při záscpě a pomáhají trávicímu ústrojí
- posilují funkci ledvin
- pozitivně působí na naši nervovou soustavu
- zkepšují krevní oběh a napomáhají cévní soustavě
- působí preventivně proti vysokému tlaku
Znáte ten pocit pohody – je teplé léto, slunce vysoko na obloze, vy sedíte ve stínu pod vysokým stromem a všude kolem vládne klid a mír. Někdo před vás na stůl postaví mísu broskví. Kolem je cítit sladká ovocná vůně a láká vás k nakousnutí. Když se pak konečně do jedné z nich zakousnete, v ústech se vám rozhostí totální pocit blaha a po rukách vám stéká sladká šťáva. A to nejsou ani zdaleka všechny přednosti broskví.
Broskve, neboli plody peckovice broskvoně obecné (Persica vulgaris), se k nám dostaly poměrně složitou cestou. Původně pochází z dálného východu, kde se s jejich pěstováním začalo již před 4000 lety. Někdo tvrdí, že se na západ dostaly pomocí hedvábné stezky, jiní zase, že to byl Alexandr Veliký, který je přivezl prvně do Persie. Důležité je, že se z Persie dostaly skrze římskou říši do západní Evropy, kde zdomácněly. Jakkoli se to může zdát velice nepravděpodobné, tak dokonce i naši dávní předkové znali broskve, protože samo slovo broskev pochází ze staročeského ekvivalentu břeskew. Taktéž jejich oblíbenost na starověkých hradištích dokládají dnešní archeologové na nálezech velkého množství pecek broskví.
Broskve se dělí na mnoho odrůd, které se od sebe liší nejen barvou a tvarem, ale také například oddělitelností pecky od dužiny. Asi nejznámější odrůda broskví jsou nektarinky, jež jsou především charakteristické hladkou slupkou bez chloupků. Nektarinky jsou vlastně další zajímavostí u broskví, protože byly vyšlechtěny již na začátku 17. století.
Broskve obsahují především 88 % vody, sušinu v nich tvoří cukr (s převahou sacharózy a hroznového cukru). Dále obsahují kyselinu citronovou, listovou, jablečnou, nukleovou a fosforečnou. Z minerálů je v nich draslík, vápník, železo, zinek a hořčík. A vitamíny zahrnují vitamín A, B, C a E. Broskve jsou tedy nejen velice chutné, ale především zdravé ovoce. Obsah kalorií v jedné broskvi je velmi nízký, proto se konzumace sladkých a chutných broskví nevylučuje ani při dietách. Broskve vyvolávají pocit nasycení a redukují u obézních lidí kyselý odpad metabolismu. Jejich složení také napomáhá při selhávání ledvin. Díky vysokému obsahu niacinu a hořčíku v nás konzumace broskví vyvolává zlepšení nálady a celkové uvolnění a uklidnění. Rozmačkané slupky z broskví se dají aplikovat jako pleťová maska, která okamžitě dodá naší pleti novou svěžest. V lidové tradici domácího léčitelství se používají broskve na kašel a proti astmatu.
Jezte broskve!! Jsou nejen chutné a zdravé, ale dokážou vám navodit pohodovou náladu a zpříjemní parné letní dny.