Feferonky

Chilli papričky (Capsicum frutescens) patří k teplomilným rostlinám. Pálivé plody jsou oblíbenou součástí jídelníčku, ale také působí velmi příznivě na lidské zdraví. Obsahují totiž kapsaicin, který kromě toho, že může za jejich pálivost, má spoustu léčebných účinků. Zásadním plusem je jeho schopnost ochrany proti nádorovým onemocněním.

Feferonky obsahují

  • kapsaicin
  • vitamín B a C

Vlastnosti feferonek

  • přírodní anestetikum a afrodisiakum
  • povzbuzuje metabolizmus

Feferonky a zdraví

Potřebujete se zbavit rýmy? Chcete být odolnější vůči různým střevním bakteriím vyvolávajícím průjem? Máme pro vás opravdu jednoduchý recept. Zařaďte do svého jídelníčku pálivé chilli papričky. Možná se vám to zdá jako nesmysl, že může být jeden druh zeleniny tak všestranný a účinkovat od rýmy až po střevní parazity, ale vězte, že feferonky dokáží zvládnout obojí s přehledem na jedničku.

Základem je látka zvaná kapsaicin, té vděčí feferonky za svou výrazně pálivou chuť. Paradoxně stejná látka dokáže pomoci pacientům s dlouhodobou rýmou. Kapsaicin se navíc přidává do dalších léčivých mastí a gelů, které se tradičně používají v Jižní Americe. Většina z nás si ale kapsaicin v chilli papričce představuje pouze jako pocit, který v ústech připomíná popálení. Avšak i zde existuje snadná pomoc, kapsaicin je dobře rozpustný v tucích a alkoholu, proto stačí zapít pikantní jídlo sklenicí mléka nebo skleničkou něčeho ostřejšího.

Chilli papričky se přirozeně vyskytují převážně v tropických oblastech a jsou to plody exotických druhů křovitých paprik. Hlavními oblastmi výskytu jsou Indie, Čína, Japonsko, Vietnam, Afrika, Jižní a Střední Amerika, zvláště pak Mexiko, ale například také Balkán.

Látky obsažené v každé chilli papričce vyvolávají svým působením změny ve střevní sliznici, jež se následně stává odolnější vůči bakteriím. Chilli papričky, chcete-li feferonky, výrazně podporují chuť k jídlu, ovšem ve větším množství mohou dráždit pohlavní a močové ústrojí. Možná právě proto jsou feferonky uznávané za afrodiziakum.

Výhodou feferonek je také to, že je dokážeme úspěšně pěstovat i v našich podmínkách, ale musíme dodržet specifický postup výsadby, který je většinou založený na pěstování na okenních parapetech. Feferonky se tak stávají nejen zdravou součástí našeho jídelníčku, ale také příjemnou a barevnou dekorací našich kuchyní.

Pěstování feferonek

  • semínka si pořiďte cca v únoru, která na řídko vysejte do misky se substrátem
  • pravidelně je roste (substrát by neměl nikdy vyschnout)
  • rostlinky přepíchejte jakmile budou mít 2 pravé lístky (první dva jsou děložní, následující 2 jsou ty pravé). Přepíchání proveďte do kelímku se zeminou a opět jen jemně zalévejte.
  • pokud můžete, dejte je pěkně na vzduch. Ale až bude opravdu teplo. Jsou velmi citlivé na chlad
  • při celoročním pěstování v bytě musíte feferonky opylovat štětečkem